Pomoč državljanom Ukrajine

Informacije Urada Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov o pomoči državljanom Ukrajine o postopku pridobitve začasne zaščite, finančne ali materialne pomoči ter nastanitvene kapacitete.

Brezplačna telefonska številka 080 41 42, vsak delovnik, od ponedeljka do petka, med 8. in 16. uro.

Klici iz tujine: telefonska številka +386 1 478 75 30.

Elektronski naslov: info.ukrajina@gov.si

 

1. Pridobitev začasne zaščite: oseba ob vstopu v Republiko Slovenijo izjavi, da namerava v Republiki Sloveniji zaprositi za začasno zaščito, izpolni vlogo za začasno zaščito pri policiji, ta pa vlogo in morebitna dokazila posreduje upravni enoti, na območju katere bo prosilec za začasno zaščito nastanjen.

Upravna enota v skrajšanem ugotovitvenem postopku ugotavlja, ali prosilec izpolnjuje pogoje za pridobitev začasne zaščite. Upravna enota izda prosilcu, ki mu je priznana začasna zaščita, izkaznico, ki velja tudi kot dovoljenje za začasno prebivanje v Republiki Sloveniji. Izkaznica osebe z začasno zaščito velja, dokler traja začasna zaščita.

 

2. Oseba, ki ji je priznana začasna zaščita, ima poleg pravice do začasnega prebivanja v Republiki Sloveniji tudi pravico do:

- nastanitve in prehrane v nastanitvenih centrih ali denarne pomoči za zasebno nastanitev,

- zdravstvenega varstva,

- dela,

- izobraževanja,

- denarne pomoči ali žepnine,

- združevanja družine,

- brezplačne pravne pomoči,

- obveščenosti o pravicah in dolžnostih ter do pomoči pri uveljavljanju pravic iz Zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb.

 

3. Nastanitve: primerna nastanitev je možna v nastanitvenem centru v Logatcu, na Debelem rtiču, v Jelšanah, Gornji Radgoni ter Velenju.

Zasebne nastanitve: 

Prebežniki iz Ukrajine so si namestitev poiskali tudi pri znancih ali sorodnikih. V tem primeru postopek za pridobitev začasne zaščite in prijavo prebivališča opravijo na najbližji policijski postaji ali upravni enoti.

Osebe z začasno zaščito, ki bivajo na zasebnih naslovih, so upravičene tudi do denarnega nadomestila za stroške nastanitve, če so brez lastnih sredstev za preživljanje oziroma v Sloveniji nimajo zavezancev, ki so jih dolžni preživljati.

Zahtevek za dodelitev denarne pomoči za zasebno nastanitev vložijo po pošti ali osebno v času uradnih ur na Urad za oskrbo in integracijo migrantov na predpisanemu obrazcu.

 

4. Zdravstveno varstvo: državljani Ukrajine so upravičeni do nujnega zdravstvenega varstva:

- nujne medicinske pomoči, nujnih reševanih prevozov, nujnega zdravljenja in neodložljivih zdravstvenih in zobozdravstvenih storitev in druge zdravstvene oskrbe (nujna zdravila) po odločitvi ležečega zdravnika,

- zdravstvenega varstva žensk, ki vključuje tudi zdravstveno oskrbo v nosečnosti in ob porodu,

- zdravstvena oskrba otrok in mladostnikov.

 

5. Denarna pomoč ali žepnina: Denarno pomoč lahko prejmejo osebe, ki niso nastanjene v nastanitvenem centru in niso zaprosile za mednarodno zaščito ter so brez lastnih sredstev za preživljanje oziroma v Republiki Sloveniji nimajo zavezancev, ki so jih dolžni preživljati. Zahtevek za dodelitev denarne pomoči, izpolnjen v latinici, oddajo na Uradu za oskrbo in integracijo migrantov v času uradnih ur ali pa po pošti.

Do žepnine so upravičene osebe z začasno zaščito, ki so nastanjene v nastanitvenem centru in so brez dohodkov in drugih prejemkov ter zavezancev, ki so jih v skladu s predpisi Republike Slovenije dolžni in zmožni preživljati. Urad za oskrbo in integracijo migrantov dodeli žepnino osebam z začasno zaščito na podlagi podpisane izjave, da so brez dohodkov in drugih prejemkov ter zavezancev, ki so jih v skladu s predpisi  Slovenije dolžni in zmožni preživljati.

Pravico do žepnine pridobijo s prvim dnem naslednjega meseca po tem, ko so bili nastanjene v nastanitvenem centru. Žepnino urad izplačuje mesečno za tekoči mesec, znaša pa 30 odstotkov osnovnega zneska minimalnega dohodka.

Vir: https://www.gov.si/teme/pomoc-slovenije-drzavljanom-ukrajine/

Zbiramo finančno in materialno pomoč za prebivalce Ukrajine

RKS pribežalim državljanom Ukrajine zagotavlja:

- humanitarno pomoč: finančno in materialno;

- psihosocialno svetovanje;

- Službo za poizvedovanje RKS (registracija oseb zaradi morebitnega kasnejšega združevanja razseljenih družinskih članov).

 

FINANČNA POMOČ

Finančna sredstva lahko donirate s poslanim SMS z besedo BEGUNCEM ali BEGUNCEM5 na 1919 in prispevate 1 ali 5 eur. Velja za uporabnike mobilnih storitev A1, Telekom, Telemah in T-2.

Sredstva lahko tudi nakažete na TRR:

RDEČI KRIŽ SLOVENIJE, Mirje 19, 1000 Ljubljana

TRR: SI56 0310 0111 1122 296

SKLIC: SI00 96889

BIC BANKE: SKBASI2X

KODA NAMENA: CHAR

ali s pomočjo QR-kode:

 

MATERIALNA POMOČ

Materialno pomoč za prebivalce Ukrajine ter begunce v drugih državah in pri nas zbiramo:

v centralnem skladišču v Hmeljarski ulici 3, Žalec, ob ponedeljkih, sredah in petkih, od 8. do 11. in sredah, od 14. do 15.

Prosimo za:

- higienske pripomočke (zobne ščetke, zobne paste, mila, šamponi, plenice)

- komplete prve pomoči in material za prvo pomoč

- prehranske izdelke (z daljšim rokom trajanja, vsaj pol leta pred iztekom roka uporabe)

Oblek, čevljev, posteljnine, odej in spalnih vreč ne zbiramo. Prosimo vas, da nam podarite le pomoč iz seznama, saj bo tako zbrana pomoč odgovarjala na potrebe ljudi v stiski in se ne bo po nepotrebnem kopičila v skladiščih.

Materialna pomoč bo namenjena beguncem, ki bodo prišli v Slovenijo del te pa bo Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, skupaj z Evropsko komisijo, dostavila prek organiziranih konvojev pomoči na zbirne lokacije, ki jih je s sosednjimi državami Ukrajine že uskladila Evropska komisija.

Že vnaprej se vam zahvaljujemo za vašo solidarnost. Skupaj smo neustavljivi!

©2024 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.