Poleti je več nesreč, ko se poškoduje več ljudi, zato bomo letos prvič izvedli dodatno krvodajalsko akcijo, ki bo v avli Doma II. slovenskega tabora Žalec, v sredo, 27. julija, od 7. do 12. ure. Na akcijo poleg rednih krvodajalk in krvodajalcev vabimo tudi tiste, ki šele bodo postali krvodajalci. S tem pomagate bolnikom, ki pri svojem zdravljenju potrebujejo kri.
Vaša kri je nenadomestljivo zdravilo in najdragocenejše, kar lahko podarite. Vsak delovni dan transfuzijske službe v Sloveniji potrebujejo od 300 do 350 krvodajalcev, da zadostijo potrebam zdravstva po krvi.
Kri ima določen rok trajanja, potrebe po krvi pa se lahko hitro spreminjajo, zato je naš cilj pridobiti čim večjo bazo krvodajalcev, da nam boste na razpolago v trenutku, ko vas bomo potrebovali. Tako bomo še naprej lahko uspešno pomagali ohranjati zdravje in reševati življenja soljudi.
Vpišite se v bazo krvodajalcev: http://www.daruj-kri.si/vpis/ in nam bodite na razpolago, ko vas bomo potrebovali!
Če se odločite, da boste samoiniciativno darovali kri v okviru katere izmed krvodajalskih akcij: https://zalec.ozrk.si/sl/krvodajalstvo/, vas vljudno prosimo, da preverite trenutno stanje zalog krvi: http://www.daruj-kri.si/ in delovni čas vaše najbližje transfuzijske službe, kjer boste izvedeli za najugodnejši termin.
Z letošnjim julijem uvajajot ransfuzijske službe spremembe na področju meril za izbor krvodajalca. Prvo zagotovilo za varno kri je odgovoren in varen krvodajalec, zato krvodajalce skrbno izbirajo z merili za izbor krvodajalca, saj le testiranje krvi ne zagotavlja popolne varnosti v zgodnji fazi okužbe. Zaradi odgovornih krvodajalcev in vzpostavitve vzajemnega zaupanja med darovalci in transfuzijsko služb prehajajo na individualno obravnavo spolnega vedenja.
Spremembe temeljijo na že sprejetih in uveljavljenih praksah v svetu in njihovi oceni tveganj za zagotavljanje varne krvi po uvedbi teh sprememb pri izboru krvodajalcev. Nova merila izbora krvodajalca zajemajo individualno obravnavo tveganega spolnega vedenja za prenos bolezni, ne glede na spol ali spolno usmerjenost. S tem ukinjajo trajni odklon zaradi spolne usmerjenosti in spolnega vedenja.
Dodatna vprašanja v medicinskem vprašalniku so podlaga za oceno tveganja za prenos bolezni s krvjo zaradi spolnega vedenja.