Dobro se z dobrim vrača

Vsako leto med 1. in 8. novembrom je Teden solidarnosti Rdečega križa Slovenije, ko na podlagi Zakona o Rdečem križu Slovenije na vseh poslovnih enotah Pošte Slovenije pošiljkam dodajajo doplačilne znamke v vrednosti 0,17 EUR, enak znesek pa občani in organizacije doplačujemo tudi za vsako vozovnico v notranjem in mednarodnem prometu. Letošnji Teden solidarnosti poteka pod sloganom »Dobro se z dobrim vrača.«

Slovenija je bila v letošnjem letu že nekajkrat postavljena pred velike izzive, ko smo morali izkazati veliko mero solidarnosti. Najbolj očitno je bilo to poleti, ko so jugozahodni del naše države ogrožali in po njej pustošili najhujši požari v zgodovini. Pozabili smo na vse, vsi smo želeli pomagati po najboljših močeh!

15 dni in boj skoraj 15 tisoč prostovoljnih gasilcev, 200 poklicnih gasilcev, 3000 pripadnikov Slovenske vojske, več kot 700 gozdarjev, 565 policistov, 135 pripadnikov državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, 73 članov ekip nujne medicinske pomoči, člani aeroklubov, prostovoljci iz tujine in gospodarstva in 369 pripadnikov enot Rdečega križa, ki so v začetku septembra iz rok predsednika Republike Slovenije, Boruta Pahorja, prejeli častno nagrado – jabolko navdiha.

Nov preizkus nas je čakal septembra - ogenj je zamenjala voda in številni deli države so se znašli pod vodo, ogromno ljudi je ostalo brez vsega. Spomnimo se samo prizorov iz Kostela in Osilnice ter drugih delov države, kjer vodne ujme ni bilo mogoče zaustaviti.

A kot že tolikokrat doslej – ljudje so lahko računali na pomoč drugih. Tudi na pomoč Rdečega križa Slovenije in zato si še toliko bolj želimo, da bi v Tednu solidarnosti zbrali kar največ sredstev, ki jih bomo namenili prebivalcem Slovenije, ki jih prizadenejo naravne in druge nesreče.

Vsa sredstva, zbrana v Tednu solidarnosti, porabimo strogo namensko. V skladu s pravilnikom se 30 odstotkov sredstev uporablja za enkratne finančne pomoči ob nesrečah manjšega obsega (lokalna raven), 70 odstotkov sredstev pa je namenjenih za zagotavljanje pomoči ob nesrečah večjega obsega (nacionalna raven). Za pravilnost postopkov in razdelitev sredstev skrbijo Komisija Sklada solidarnosti, Nadzorni odbor Rdečega križa Slovenije, Upravni odbor Rdečega križa Slovenije in Glavni odbor Rdečega križa Slovenije.

Naj vam ne bo pretežko doplačati 0,17 evra

S tako majhnim prispevkom v tednu solidarnosti RKS, od 1. do 8. novembra, pomagate ogromno. V zadnjem času na območju Spodnje Savinjske doline pomagamo zaradi požara ali enostavno ker ljudje zaradi premalo prihodkov sami ne zmorejo vzdrževati stanovanj petim posameznikom in družinam iz Spodnje Savinjske doline.

Finančna sredstva, ki jih RKS zbere v tednu solidarnosti, so namenjena pomoči ljudem, ki si sami ne morejo zagotoviti ustreznih bivanjskih razmer. Še posebej po elementarnih nesrečah Komisija sklada solidarnosti pri RKS odobri finančna sredstva, zbrana v tednu solidarnosti, pomoči potrebnim po vsej Sloveniji.

Iz tega fonda smo v zadnjih letih prejeli za tri upravičene po 2.500,00 evrov in z njimi pomagali Žanu Kotniku, Nataliji Veternik Škorjanec ter Nataši in Nini.

Matjaž Črešnovar, sekretar RKS - OZ Žalec pojasnjuje: "Tako malo sredstev zberemo na terenu, da se akcije pomoči enostavno vlečejo v leta. Pri tem pa donatorje posameznike-fizične osebe razumemo, ko razmišljajo o svojih negotovih usodah, saj ne vedo, ali bodo čez en mesec še lahko plačali elektriko, vodo in najemnine stanovanj.

Toda zamislite si, da bi vsak mesec darovali v določen, recimo mu solidarnostni sklad, 1 evro. Na mesec prejemate, npr. 900 evrov plače. Torej, 1 evro za vas ni preveč. In tako bi naredili 12-krat na leto. In če bi tako naredilo, npr. 22.000 prebivalcev Občine Žalec, bi se v solidarnostnem skladu zbralo 22.000 evro na mesec, kar 264.000,00 evrov na leto. Z majhnim prispevkom posameznikov bi naredili ogromno."

V teh dneh tako razmišljamo o novih virih finančnih pomoči, saj je na našem območju še veliko ljudi, ki živijo v nedostojnih življenjskih razmerah, finančnih sredstev pa od ljudi, ki hodijo v službe in kljub temu slabo živijo, ne moremo več pričakovati.

Naj se dobro vrne z dobrim.

Nazaj
©2024 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.